Nagyon sok fajta drón van, sokféle feladatra, de mi itt csak a hobbi célú felhasználásról fogunk írni. Az egyszerűség kevéért a "nagyközönség" felé a drónokat 2 nagy csoportra oszthatjuk. Consumer drón, és FPV (verseny) drón.
( Megjegyzem ,hogy részben van átfedés, illetve vannak még ipari és harcászati drónok is, de mi most csak az átlag ember számára hobbiból használt drónokról írunk. )
A Consumer drónok, gyakorlatilag bármilyen üzletben megvásárolható drón, amelyek tudása hatalmas skálát fed le és árban is 5000 Ft tól egészen több millió forintig terjed, de összességében mindegyik képes "magától" repülni. Megváráslás után kis túlzással semmiféle technikai tudás nem szükséges hozzájuk, nem kell érteni és ismerni a működésüket, csak elkzdeni használni. Gyakorlatilag ezeket a drónokat egy 10 éves kisgyerek is tudja kezelni néhány óra tanítás és gyakorlás után (természetesen nem a több milliósra gondolok :) ), mivel maga a drón az ami a repülést végzi, mi csak "noszogatjuk", hogy valamilyen irányba menjen.
Itt pilóta teljesítményről nem beszélhetünk, hiszen valójában a drón magát "kezeli" mi csak irányokat és sebességet tudjuk megadni vagy esetleg előre programozott mozgásokat, útvonalakat. ( kőröz körülöttünk ,vagy próbál követni, vagy egy megadott úton végigmegy..stb... )
Egészen más a helyzet az FPV drónokkal. Az FPV egy angol mozaik szó, ami a "FIRST PERSON VIEW" aminek nincs "értelmes" magyar neve, de lefordíthatjuk "első személyű nézet"-nek, de én elengedném az ilyen jellegű fordításokat, így marad az FPV megnevezés. Tehát ezeknél a drónoknál egy szemüveget veszünk fel amin keresztül a drón elejébe helyezett kamera képét látjuk, mintha beleülnénk a drónba és úgy tudjuk azt távirányítóval vezetni. (Aki számítógépes, vagy console játékokkal játszik annak nem ismeretlen az FPV fogalma, hiszen ide tartozik manapság a legnépszerűbb játékok nagy része.)
Megjegyzem ,hogy az FPV drónok között is kezd elterjedni a BNF(bind to fly) és RTF(ready to fly) es gépek/csomagok ahol megveszed a terméket és vagy csak össze kell kötni(bind) a távirányítóddal, vagy ha csomagban vásárolod meg akkor technikai tudás nem szükséges, hogy beüzemeld a drónt, csak a repüléshez szükséges pilóta tudás.
Az FPV drón kamerájának képét egy virtuális valóság szemüveghez hasonló szemüveggel láthatjuk amiből van analóg (alábbi screenshot) illetve digitális is. Idő közben az FPV szemüvegek választéka digitális téren kibővült, most már több lehetőség is van, de az analog továbbra is elérhető, de az árkülönbség "minimális".
Az FPV drónok több repülési üzemmódban is képesek működni, erről részletesebben majd később, így most csak a lényegre térek ki. Az FPV drónt meg kell tanulni "vezetni" ami több hónap, több év, mire az ember igazán jó???????? pilóta lesz. És igazából az FPV az amit drón pilótának hívnék, mert a consumer drónok esetében inkább mondanék "drón terelgetőt", mint pilótát, mert valójában a gépet nem a felhasználó vezérli, csak az irányokat mondja meg, hogy merre repüljön a gép, illetve a gép képes magától egyhelyben lebegni ami az FPV drónokról nem mondható el.
A legegyszerűbb meghatározni a különbséget az FPV drónok és a consumer drónok között, ha elképzelünk egy szuper autót amibe beülünk egy profi pilóta mellé, és csak mondjuk neki merre menjen, ez a consumer drón. Az FPV pedig az amikor mi vezetjük az autót.
Nem utolsó sorban fontos megjegyezni ,hogy a FPV drónozás inkább a modellezés felé húz, így mindenképpen érdemes (KELL) megtanulni forrasztani és némi gyenge áramú ismeret sem árt, ha van, mivel a drónokat, ha összeszerelve is vásároljuk meg, el fog jönni a pillanat amikor hozzá kell nyúlni. Az FPV drónokat más néven verseny drónnak is nevezik, mivel ezekkel a fürge kütyükkel versenyeket is szerveznek külföldön és itthon is!